Ocicat kočka

Plemeno Ocicat vzniklo náhodou, kdy americká chovatelka Virginie Dalyová zkřížila kocoura habešského plemene se siamskou kočkou s tmavohnědými odznaky. Kočka narozená těmto rodičům měla v roce 1965 koťata se siamským kocourem s čokoládovými odznaky. Jedním z těchto koťat byla velká, slonovinová kočka s jasně zlatými tečkami, která dostala jméno Tonga a jednalo se o první kočku označenou ocicat (podle její podobnosti s ocelotem). Její rodiče měli posléze další vrh, ve kterém se koťata ocicat objevila. Roku 1986 byl ocicat v USA uznán jako samostatné plemeno. Do Evropy pronikli ocicati v devadesátých letech 20. století a v České republice se první chovný pár objevil v roce 2000.

Mají společenskou povahu, proto rády tráví svůj čas v přítomnosti pána. Vychází se psy, často se zapojují do jejich her, dokáží také aportovat. S dětmi se snáší velmi dobře, rády si s nimi hrají. Nesnáší samotu, proto je dobré chovat je spolu s jinými zvířaty. Jsou přítulné a mazlivé, nejsou to však „gaučové typy“.

Protože jsou ocicati aktivní tvorové, měli by mít k dispozici dostatečné místo pro pohyb. Pokud chovatel nemá zahradu či jiný vhodný výběh, je třeba zajistit kočce alespoň vycházky na vodítku. Procházky ji baví, protože venku čeká spousta nových a zajímavých podnětů a ocicat je kočka velice zvědavá a zvídavá. Pokud chcete mít alternativu pohybu i pro dny, kdy to venku není na procházky, můžete se se svým mazlíčkem podělit o domácí tréninkový běžící pás.

Povaha: Inteligentní, hravá, společenská, nekonfliktní, nemají rádi samotu.
Péče: Srst koček tohoto plemene nevyžaduje speciální péči, stačí ji občas vykartáčovat.
Charakteristika: Hmotnost: 3 až 7 kg
Srst: krátkosrstá
Země původu: USA
Klasifikace / rozdělení: říše: živočichové   >   kmen: strunatci   >   podkmen: obratlovci   >
třída: savci   >   řád: šelmy   >   čeleď: kočkovití

Jednotlivci dosahují hmotnosti od tří do sedmi kilogramů, přičemž kocouři jsou mnohem větší nežli kočky. Hlava má klínovitý tvar. Čenich je široký. Uši jsou velké a vzpřímené, u hlavy široké, se zakulacenou špičkou. Tělo je statné, pokryté krátkou, hladkou a lesklou srstí. Nohy jsou dlouhé a svalnaté. Ocas je dlouhý, ke špičce se zužující.

Oči jsou velké, lehce zešikmené, mandlového tvaru, umístěny poměrně daleko od sebe, jejich barva je měděná, modrozelená, oříšková, zelená a žlutá.

Barva srsti je kaštanově hnědá, čokoládová, skořicová, modrá, lila a plavá s tečkováním. Chlupy mají charakteristické střídání světlých a tmavých proužků, stejně barevně zakončené chlupy tvoří od sebe oddělené tečky.

Orientační cena:
6000,- až 10000,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)

Zdroj: Wikipedia

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář