Něvská maškaráda – domácí kočka

Něvská maškaráda (Neva Masquerade) je sibiřská kočka ve zbarvení s odznaky (neboli colorpoint). V mateřské zemi tohoto plemene (v Rusku) jsou něvské maškarády považovány za barevnou varietu sibiřské kočky. Takto je uznávají felinologické organizace WCF, TICA a CFA. Největší evropská felinologická organizace FIFe, pod kterou spadá většina českých chovatelů koček, colorpoint zbarvení u sibiřských koček nepovažuje za přírodní barvu, a proto jsou v této organizaci od roku 2009 něvské maškarády vyčleněny jako sesterské plemeno sibiřských koček. Nicméně stále je povoleno vzájemné křížení obou plemen. Díky recesívnímu charakteru dědičnosti colorpoint zbarvení se tak občas stane, že se plnobarevným sibiřským kočkám narodí potomek v barvě s odznaky.

Něvská maškaráda je velmi milá a přítulná kočka. Jsou to kočky sice plné energie, ale divoké rozhodně nebývají. Ráda si hraje (i do vysokého věku) a je vhodným společníkem dětí, ty však nesmí být příliš náruživé a divoké. Jedná se o společenské plemeno, ráda je středem pozornosti a nablízku svým majitelům. O samotě není příliš šťastná. Dobře se snáší s jinými kočkami i psy. Je však dobré, aby si na psy zvykla již jako koťátko. Toto plemeno je doporučováno pro felinoterapii.

Povaha: Komunikativní, fixovaná na člověka, hravá
Péče: Pravidelně vyčesávat alespoň 2x týdně (podle ročního období – někdy méně, jindy častěji). Něvskou maškarádu není vhodné koupat, aby nedošlo k poškození samočistících vlastností její srsti. Pro vzhled srsti je podstatná kvalitní strava. Pozor však na přejídání, tyto kočky mají jídlo velmi rády.
Charakteristika: Hmotnost: 3,5 – 9 kg
Srst: středně dlouhá a přiléhavá
Země původu: Rusko
Klasifikace / rozdělení: říše: živočichové   >   kmen: strunatci   >   podkmen: obratlovci   >
třída: savci   >   řád: šelmy   >   čeleď: kočkovití

Něvská maškaráda je středně velké plemeno. Hlava je klínovitého tvaru, čelo je mírně klenuté. Uši jsou středně velké v nasazení široké, zakončené oblou špičkou. Poměrně velké a oválné oči – pro colourpoint zbarvení je charakteristická modrá barva očí, upřednostňována je co nejtmavší v jednotném odstínu. Tělo je výborně osvalené a mohutné. Končetiny jsou také mohutné a střední délky. Tlapky jsou velké, kompaktní a chundelaté. Ocas je dlouhý a musí sahat až k lopatkám, postupně se zužuje a je bohatě osrstěn. Srst je bohatá, jemná, středně dlouhá, odpuzuje vodu a je příjemná na dotek. Mezi zimním a letním osrstěním je výrazný rozdíl.  Barvy odznaků jsou povoleny ve stejných přírodních odstínech jako u plnobarevných sibiřských koček, tedy čokoládově černá (seal), červená, želvovinová, ředěné barvy modrá a krémová, častá je kresba, možné jsou stříbřité variety a bílá skvrnitost.

Zdroj: Wikipedia

2 Comments

Napište komentář