Německý rex – domácí kočka

Německý rex se stavbou těla podobá obyčejné domácí kočce, její srst je ale mírně zvlněná.
Kočky s geny pro kadeřavou srst se objevovaly mezi kočkami odjakživa. Ne však všechny geny jsou stejné. Ve třicátých letech se na území Německa objevila kadeřavá kočka jménem Munk. Munk pocházel ze spáření ruské modré a hnědé angorské kočky a bývá považován za nejstarší důkaz plemene německý rex. Další zmínky o německém rexovi pochází z roku 1951. Kdy si lékařka Rosa Scheuer-Karpinová povšimla kudrnaté kočky v berlínské Hufenladově nemocnici. Kočku pojmenovala Ovečka a zkřížila ji s černým kocourem, který se také potuloval v okolí nemocnice. Všechna koťata měla klasickou rovnou srst. Až zpětné zkřížení Ovečky s jejím synem Fridolínem přineslo ovoce. Narodila se dvě kadeřavá koťata a tak byla dokázána přítomnost mutace. Ovečku ještě několikrát spářila. Tak byl vytvořen základ plemene german rex. O pár let později se německý rex dostal do USA a byl křížen s tam již oblíbenými cornish rexi, se kterými měli stejný gen pro kadeřavou srst. Naopak devon rex má gen pro kadeřavost odlišný.

Kočka Německý rex má velmi milou a přítulnou povahu. Má ráda společnost a nehodí se pro majitele, kteří jsou téměř celý den mimo dům. Rádi se mazlí a vyžadují pozornost svého pána. Jsou to kočky velmi inteligentní a temperamentní. Mají rády teplo, a proto se velmi dobře hodí do bytu. Němečtí rexové jsou výbornými lezci a akrobaty, neustále vás překvapují svými kousky a svou hravostí. Vůči ostatním kočkám se chovají dominantně. Chce být pánem bytu a dává to ostatním kočkám znatelně najevo. Vůči cizím lidem nebo dětem se chová kamarádsky a přístupně. Ke psům nejspíše zaujme podobný postoj jako k jiným kočkám, bude chtít být velitelem a pokud se pes nepřizpůsobí, může dostat i pár pohlavků.

Povaha: Inteligentní, temperamentní, má velmi milou a přítulnou povahu. Má rád společnost a nehodí se pro majitele, kteří jsou téměř celý den mimo dům. Mají rády teplo.
Péče: Kočka není vůbec náročná na údržbu srsti, téměř nelíná.
Charakteristika: Hmotnost: samice 2,5 – 4,5 kg, samec 3,5 – 7 kg
Srst: krátká, měkká, zřetelně zvlněná či kadeřavá
V kohoutku je kočka vysoká asi 30 cm, délka těla včetně ocasu pak činí kolem 80 cm.
Země původu: Německo
Klasifikace / rozdělení: říše: živočichové   >   kmen: strunatci   >   podkmen: obratlovci   >
třída: savci   >   řád: šelmy   >   čeleď: kočkovití

Tvrdí se, že je vhodné také pro alergiky, avšak nic není stoprocentní. Kvůli jeho řidší srsti se může prochladit nebo naopak přehřát, proto dávejte pozor na změny teplot. Tělesná teplota u všech plemen typu rex je vyšší než u ostatních koček a to přibližně o dva stupně. Vyšší teplota znamená i rychlejší metabolismus. Pozor na přejídání a obezitu.

Německý rex je středně velká kočka, jejíž tělo má střední délku. Je silná a svalnatá, ale nikdy masivní nebo podsaditá. Hruď je z profilu zakulacená a vysloveně silná. Zadá jsou od ramen až po trup naprosto rovná.
Standard předepisuje jemné středně dlouhé nohy. Tlapky jsou výrazné a mírně oválné.
Ocas je středně dlouhý. Má silný kořen a směrem ke špičce se mírně sbíhá. Špička ocasu by měla být zaoblená. Žádoucí je dobré osrstění.
Hlava německého rexe je zakulacená s dostatečnou šířkou mezi ušima, lícní kosti jsou vystouplé. Uši jsou středně velké a mají širokou základnu. Jejich špičky jsou mírně zaoblené. Vnější strana by měla být hustě porostlá jemnou srsti. Vnitřní strana je jen mírně osrstěná. Brada je silná, tváře jsou dobře vyvinuté. Nos má u kořene mírné prohnuti.
Středně velké oči jsou dostatečné vzdáleny od linie nosu, jsou posazené spíše směrem ven. Jsou dosti otevřené a mají zářivou barvu. Barva očí by měla ladit s k barvou srsti.
Srst německého rexe je na dotek měkká, krátká, plyšová a kudrnatá. Chybějící pesíky propůjčují srsti jedinečnou strukturu. Zvlnění je plně vyvinuto většinou až ve věku jednoho či dvou let. Hustota srsti se pohybuje od řídkého měkkého pokrytí po hustou stejnoměrnou strukturu. Hmatové chlupy jsou zvlněné. Standard povoluje všechny barvy. Je povolen jakýkoli podíl bílé barvy. Zbarvení je povoleno jakékoliv.

Nezvlněná nebo rozcuchaná srst je považována za vadu. Totéž platí pro holá místa a příliš krátké nebo holé ocasy. Nadmíru protáhlá hlava, nadprůměrně úzká základna čenichu, rovná linie profilu a orientální a jsou rovněž hodnoceny jako vady.

Většina koček pohlavně dospívá v 7. až 9. měsíci, kočky obvykle dospívají později než kocouři. U některých jedinců může dojít k pohlavní dospělosti už v 6 měsících věku, naopak u některých plemen, zvláště těch větších, dochází k pohlavní dospělosti až po jednom roce věku jedince. Časnější nástup stimuluje styk s již cyklujícími kočkami či kocoury. Protože kočky tělesně dospívají později, než dojde k dospělosti pohlavní, neměly by se nakrývat před dosažením alespoň 12 měsíců věku. Kočky mohou mít dva vrhy ročně, v jednom vrhu může být až deset koťat.

Nekastrovaný kocour je teritoriální a svůj revír si značí močí a otíráním se o předměty. Ze svého teritoria vyhání vetřelce. Na rozdíl od kočky se toulá a při hledání samice v říji může strávit několik dní mimo domov. Revír nekastrovaného kocoura je asi třikrát větší než teritorium nekastrované kočky.

Kočky nesnášejí změnu prostředí a nerady cestují, při hrách ale nejsou tak agresivní jako kocouři. Po kastraci se však značná část povahových rozdílů mezi kocourem a kočkou ztratí.

Orientační cena:
6000,- až 8000,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)

Zdroj: Wikipedia

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář