Orientální krátkosrstá kočka

Na první pohled zaujme svou subtilní stavbou těla a ladnými pohyby, při bližším seznámení pak nezaměnitelným temperamentem a přátelskou, zvídavou a společenskou povahou. Jedná se o plemeno se starobylými kořeny, neboť bylo vyšlechtěno ze siamských koček, se kterými se také kříží. Siamské a orientální kočky jsou vzhledem i povahou velmi podobné, liší se však barvou oka (siamské kočky mají oči modré, orientální kočky zelené) a druhem zbarvení srsti (siamské zbarvení je tzv. akromelanické – vybarveny jsou jen koncové části těla, orientální kočky jsou plnobarevné).

Orientální kočky byly vyšlechtěny ze siamských koček, poprvé se objevily v 50. letech minulého století v Británii, a to v čokoládově hnědém zbarvení – tzv. Havana Brown. Kočky této barvy byly uznány za samostatné plemeno v roce 1957. Dnes se chovají v mnoha barevných variantách, včetně stříbřité, a s bílou skvrnitostí nebo čokoládové barvě.

Povaha: Temperamentní, velmi živá. Vyžaduje stálou pozornost a nesnáší samotu. Je potřeba, aby byla neustále něčím zaměstnána, a proto by měla mít kolem sebe dostatek předmětů na hraní.
Péče: Nepotřebuje žádnou zvláštní péči o srst. Nelze jí z důvodu absence podsady chovat venku – měla by mít přístup na teplejší místo.
Charakteristika: Hmotnost: 4 až 6,5 kg
Srst: krátká, přilehlá
Země původu: Velká Británie
Klasifikace / rozdělení: říše: živočichové   >   kmen: strunatci   >   podkmen: obratlovci   >
třída: savci   >   řád: šelmy   >   čeleď: kočkovití

Kočky jsou mimořádné společnice, rády se mazlí, milují hraní, naučí se dokonce i aportovat. Jsou hodně hlasité, rády si povídají a komunikují se svým člověkem. Jejich hlasitost může přinášet potíže zejména v době rozmnožování (říje), kdy kočky hlasitě volají partnera.
Temperamentu tohoto plemene chovatel většinou zcela propadne, i přes svůj křehký vzhled jsou tyto kočky velmi tvrdohlavé, a mají vlastní hlavu. Jsou rovnocenným partnerem, a to nás na nich tak přitahuje.
Jsou společenské, rády tráví čas poblíž svých lidských přátel, a ještě raději ve společnosti jiných koček (ale spřátelí se třeba i se psy). Doporučuje se mít vždy alespoň dvě kočky, jedné by bylo smutno.

Orientální kočka je středně velká, dobře osvalená a velice elegantní. Tlapky jsou malé a oválné. Ocas je dlouhý, bičovitý. Hlava má podlouhlý trojúhelníkovitý tvar, nos je dlouhý a rovný, uši mají rovněž trojúhelníkovitý tvar a opticky prodlužují hlavu. Oči jsou šikmo posazené mandlovitého tvaru, zelené. Srst je krátká bez podsady, přilehlá, a s výrazným leskem.

Barevné variety
Orientální kočky se chovají ve všech známých barvách – čokoládové (tzv. Havana), černé, modré, červené, lilové, skořicové, krémové a plavé. Setkat se můžeme i se želvovinovými kočkami.

Kresby, bílá skvrnitost
Orientální krátkosrsté kočky mohou být jednobarevné, nejčastěji se ale chovají kočky s kresbou – tečkované (spotted tabby) nebo ticked tabby, méně obvykle mramorované (classic nebo mackarel tabby). Méně obvyklý je chov stříbřitých orientálních koček.
Nedávno bylo organizací FIFe uznáno zbarvení s bílou skvrnitostí. Nejčastěji jsou chovány kočky ve zbarvení bicolor.

Březost u tohoto plemene trvá obvykle 65 až 70 dní, což je o něco déle než u jiných plemen. Kočky lze křížit se siamskými kočkami, ve vrhu tak mohou být orientální i siamská koťata.

Orientační cena:
5000,- až 10000,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)

Zdroj: Wikipedia

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář