Je lepší jedna kočka nebo dvě?

Mnoho lidí má zažitý názor, že jedna kočka v bytě bohatě stačí. Většina koček samozřejmě dokáže žít v domácnosti sama, ovšem je potřeba počítat s tím, že vyžaduje více pozornosti. Něco jiného je, když se může kočka proběhnout venku a vyřádit se podle libosti. Ovšem samotná kočka chovaná v bytě nemá tyto možnosti, dost často se nudí a upozorňuje na sebe. Nezáleží na tom, jestli se jedná o obyčejnou kočku nebo s rodokmenem, všechny potřebují stejnou péči.

 

Když chováte jednu kočku

Kočka je sice pohodové zvíře, které mnoho času věnuje spánku, přesto potřebuje i společné hraní. A tady se dostáváme často k problému (hlavně u mladých koček chovaných v bytě). Jakmile musíme být delší dobu mimo domácnost, nebo nemáme náladu zapojit se do kočičích hrátek, kočka se začne nudit a dá vám to náležitě pocítit. V důsledku toho může začít devastovat nábytek, močit mimo svou toaletu a dělat jiné zlotřilosti.

Chováte-li jednu kočku, je nutné se jí dostatečně věnovat a zabavit jí hrou (např. mávátky). Zabere vám to sice více volného času ale pro spokojenost oboustranného soužití je to nezbytné, a to až do doby, kdy kočka zestárne a nebude vyžadovat tolik pozornosti.

Představte si to tak, že když budete neustále zavřený doma, také uvítáte každé rozptýlení vašich přátel, se kterými se pobavíte.

Výhody: méně utratíte za krmení a další potřeby pro kočky (platíte zkrátka jen za jednu).
Nevýhody: kočka je více fixovaná na vás a díky tomu vyžaduje více pozornosti. Na jakoukoliv změnu v domácnosti reaguje mnohem citlivěji (např. narození dítěte, stěhování atd.). Svůj protest proti vetřelci může dávat najevo patřičným způsobem (třeba i tím, že začne konat svou potřebu kde nemá). Pokud tedy nechcete mít s kočkou nepříjemnosti, zabere to více vašeho volného času.

 

Dvě a více koček

Povídá se, že kočky jsou samotáři a o přítomnost druhých nijak zvlášť netouží. Staré kočky sice mají rádi svůj klid ale i tak potřebují ke svému životu společnost. Pouze si potřebují udržet určitý odstup, když zrovna nemají potřebu a náladu se příliš družit. Rozhodně jsou ve společnosti jiných koček spokojenější, než aby zůstávali doma sami.

Pokud nemáte moc času nebo jste celý den v práci, určitě je vhodné si pořídit dvě koťata. Nejlepší jsou sourozenci, kteří jsou na sebe zvyklí. Díky tomu si lépe zvyknou na nový domov, budou si spolu hrát a pozorovat nové věci.

Zkušenosti lidí, kteří si domů pořídili další kočku, se velmi různí. Záleží na tom, jestli si pořizujete obě koťata najednou nebo jako další kočku do domácnosti. Některé kočky se skamarádí rychle, jiné na sebe syčí a někdy se perou (i několik týdnů). Hlavně nesmíte upřednostňovat novou kočku před první (ta nesmí mít pocit, že přišla s novým přírůstkem o část vaší přízně). Seznamování koček by mělo probíhat za vaší přítomnosti (nejlépe několik dní), rozhodně je nenechávejte hned samotné.

Velmi opatrně zvažujte pořízení malého kotěte ke staré kočce. Starší kočka už má ráda svůj klid a kotě si chce naopak hrát, díky tomu ji svými vylomeninami stále vyrušuje. Důsledkem většinou bývá, že je stará kočka podrážděná a může reagovat agresivně, nebo se stáhnout do sebe (nemazlí se, přestane komunikovat, méně žere, nepečuje o kožíšek nebo se naopak stále urputně olizuje).

U seznamování koček holt platí trpělivosti. Pozitivní přijetí přichází často až po pár dnech (týdnech), každý případ je ale individuální.

Výhody: kočky spolu dovádějí a nepotřebují tolik vaší účasti. Ve společenství koček nejsou moc fixované na člověka, takže různé změny snášejí lépe.
Nevýhody: za krmení a další potřeby utratíte více. Než si na sebe nové kočky zvyknou, je potřeba jim věnovat více času.

 

Tipy při pořizování více koček:

  • Nejideálnější je, když si vyberete rovnou dvě stejně stará koťata. Sourozenci se většinou snášejí nejlépe ale dobře to funguje i z jiných vrhů (důležité je, vzít si koťata co nejdříve domu, po odstavu od mateřského mléka).
  • Čím jsou kočky mladší, tím lépe se skamarádí (velký věkový rozdíl nedělá dobrotu).
  • Druhá kočka by měla mít podobnou povahu (k poklidné kočce nevybírejte temperamentního divocha).
  • Nové zvíře by mělo mít doma nachystaný vlastní misky (na vodu a krmení) včetně záchodu.
  • Každá kočka by měla mít i svůj vlastní úkryt nebo domeček, kam si může zalézt.
  • Na nově příchozí zvíře můžete předem připravit tím, že začnete nosit domu jeho pachy (např. pach nové kočičky můžete zachytit na kousek látky a tou doma otřít nábytek nebo koberce, přitom se pomazlete se svým stávajícím mazlíčkem). To samé lze aplikovat pro novou kočičku, kdy jí přinesete k očichání třeba deku nebo podložku první kočky.
  • Někteří lidé preferují zvolit opačné pohlaví kočky. V zásadě na tom až tolik nezáleží, protože vždycky bude jedna dominantnější než druhá. Nezapomeňte také na včasnou kastraci, pokud nechcete koťata.

 

Ať už se rozhodnete jakkoliv, v každém případě platí – více koček v domácnosti přináší větší radost z jejich společného soužití a nebudou se nudit. 🙂