Druhy tiskových vazeb a jejich využití

Vazba V1, V2, V3, V4, V5, V6, V7, V8, kroužková vazba a jiné

typy vazeb

Lying and earning. This is not a dream. Invest in cryptocurrency! – Binance!

Vazby tiskovin se liší podle vlastností použití a mohou být vazby měkké, polotuhé, tuhé, kroužkové a další typy. Představujeme vám nejčastěji používané i s jejich typickým využitím.

Snadná orientace ve vazbách:

  • Měkké vazby – V1, V2, V3, V4
  • Polotuhé vazby – V5, V6
  • Tuhé vazby – V7, V8, V8A
  • Ostatní vazby – kroužková

Měkká vazba (paperback)


Je spojení šitého nebo lepeného knižního bloku s papírovou, kartónovou, plátěnou nebo plastovou obálkou.

Vazba V1Vazba V1 (sešitová)

Vnitřní listy jsou sešity spolu s obálkou ve hřbetě drátem nebo skobkami z plochého nebo zaobleného drátu. Používají se většinou 2 skobičky na blok. Blok je zhotoven ze složek snesených do sebe, obálka je měkká. Po sešití je brožura oříznuta ze tří stran. Rozlišujeme vazbu V1 šitou na 2 skobičky (1) nebo na 2 očka (2), která se používá např. pro vložení brožury do šanonu.
Pro sešity ve formátu menším než A6 se používají 1-2 skobky, A6-A5 2-3 skobky, větší než A5 2-4 skobky. Spolu s lepenou měkkou vazbou V2 je nejrozšířenějším druhem měkké vazby.
Použití: pro svázání běžných brožur a časopisů – vhodné do 80 vnitřních stran s gramáží papíru 115 g.

Vazba V2Vazba V2 (lepená)

Blok je zhotoven ze složek nebo jednotlivých listů snesených za sebou. Ty jsou po jemném odfrézování slepeny (1) ve hřbetě disperzním tavným nebo PUR lepidlem a vloženy nebo zavěšeny do měkké papírové obálky a následně oříznuty po třech stranách.
Délka životnosti závisí na zvolené technologii, použitém papíru a na lepidle a jeho nanesení.
Použití: největší využití má v oblasti časopisů, katalogů, příruček, učebnic, propagačních tiskovin – od 88 vnitřních stran.

Zvláštní druhy V2
Se slepeným hřbetem a klopou, Švýcarská, Finská Tubebind, Finská Otabind a Hardcover.

Vazba V3Vazba V3 (bloková šitá)

Jednotlivé listy nebo knižní složky jsou u této vazby sešitý ze strany drátěnými skobkami nebo sponami (2). Celek je přilepen (1) do papírové obálky. Omezená je trvanlivost vazby, docházík protrhání okrajových listů v místech okolo drátěných skobek. Při vysokém rozsahu brožury je u této vazby špatná rozevíratelnost publikace.
Použití: vhodná pro malonákladové neperiodické publikace a vysokoškolská skripta – v rozsahu do 400 stran.

Vazba V4Vazba V4 (šitá)

Má velkou životnost, ale je technologicky náročná. Je výhodná tam kde se vyžaduje vysoká životnost např. učebnice pro základní školy. Knižní složky jsou ve hřbetě sešité tavnou nití (1) a zalepeny do obálky, následně ořezány ze tří stran. Tloušťka knižního bloku se u této vazby pohybuje od 5 do 50 mm. Pro knižní složky šité klasicky se používá jednoduchý brožovací steh bez gázy.
Použití: knihy, učebnice – v rozsahu 800 stran.

Polotuhá vazba


Na polotuhé desky se používá lehčí lepenka. Cena a náročnost výroby je vyšší.

Vazba V5Vazba V5

Knižní blok je složený za sebou, slepený (1) nebo šitý nití (2) . Desky mohou být potaženy papírem nebo plátnem. Klasická polotuhá vazba je přechodem mezi měkkou a tuhou vazbou, někdy nazývána tuhá brožura. Vazba se podobá vazbě V2 a dnes se již téměř nepoužívá.
Použití: na výrobu skript a knih.

Vazba V6Vazba V6

Typickou tiskovinou zhotovenou vazbou V6 jsou dětská leporela.
Jednotlivé listy jsou zhotoveny z lepenky (ať již potištěné nebo potažené). Lepenkové desky jsou spojené (1) plátnem nebo papírem. Vazba potom spojuje tyto listy každy zvlášť vlastním hřbetem.
Použití: hlavně pro dětské leporela a knížky (prostorové pohádky, dětské skládačky knižního typu).

Tuhá vazba


Používá se u knih a prezentačních materiálů.

Vazba V7Vazba V7 – poloplátěná s okraji

Knižní vazba V7 je tuhou vazbou s kombinovaným potahem, tzv. poloplátěná vazba – šitá tavnou nití nebo lepená (1) s poloplátěnými (kombinovanými) deskami. Knižní desky jsou potaženy papírem a hřbet knihy je potažen plátnem, nebo jiným vhodným materiálem. Potahový papír bývá samozřejmě většinou potištěn.
Použití: knižní publikace.

Vazba V8Vazba V8 – celoplátěná

Jedná se o knihu v pevných deskách, šitá nití, tavnou nití nebo lepená s celoplátěnými deskami. Vazba s nekombinovaným potahem, většinou se používá plátno. Hřbet knihy může být rovný nebo kulatý.
Tato vazba má povolené tři varianty:
V8a je vazba, kdy jsou knižní desky potaženy laminovaným papírem.
V8b je tuhá vazba s deskami potaženými papírovým potahem. Papír může být lakovaný, běžně potištěný, speciální potahový, nebo se syntetickým nátěrem.
V8c tuhá vazba s deskami potaženými jiným potahem, například usní, imitací usně, včetně vatování desek.
Použití: knižní publikace.

Další druhy vazeb


Kroužková vazba plastováKroužková vazba plastová (hřebenová vazba)

Kroužková vazba do plastových hřbetů je nejčastěji používaný druh vazby. Lze takto svázat od 2 listů papíru až po stoh papíru o tloušťce hřbetu cca 5 cm (až do 400 listů papíru 80 g). Plastová vazba se navlékne do listů dokumentu. Je možné svázat dokumenty až do velikosti A3 (formát A3 pouze na kratší straně listu papíru). Běžně se takto vážou i menší dokumenty než A4 jako je například A5 či A6. Vazba je rozebíratelná, s možností výměny nebo vložení listů bez poškození hřbetu. Opatřit lze obálku i čirou folií a zadním kartonem (různé barvy, lesklé, imitace kůže).
Použití: pracovní dokumenty, manuály.

Kroužková vazba drátěná (spirálová vazba)

Existuje více druhů spirálových vazeb. Drátěný hřbet se navlékne do listů dokumentu, následným stlačením vznikne vazba, která dovoluje (oproti plastové) dokonalé listování, popřípadě úplné přehnutí ve hřbetu.
Běžně se takto vážou dokumenty v rozměrech A6, A5, A4 až do velikosti A3 (formát A3 pouze na kratší straně listu papíru). Vazba je rozebíratelná, s možností výměny nebo vložení listů bez poškození hřbetu. Opatřit lze obálku i čirou folií a zadním kartonem (různé barvy, lesklé, imitace kůže).
Použití: kalendáře, brožury, katalogy, firemní prezentace.

Vazba UnibindVazba UNIBIND

Vázací systémy Unibind nabízí elegantní vzhled publikací pro dlouhodobé používání. Základem je vázací hřbet s ocelovou výztuží zaručující odolnost. Umožňuje vazbu do několika druhů desek např. s čirou fólií na přední straně nebo imitací kůže.
Použití: fotoknihy, portfolia, diplomové práce, firemní prezentace.

Vazba RelidoVazba Relido

Plastový nasazovací hřbet pro rychlé vytvoření vazby bez děrování.
Použití: pracovní dokumenty, manuály.

TermovazbaTermovazba

Supluje složku a umožňuje nerozebíratelné spojení jednotlivých listů do svazku. Termovazba se provádí do speciálních termo obálek tvořených slídou, hřbetem a zadní deskou. Jedná se o vložení listů do termo obálky a pomocí termovazače se zafixuje do hřetu, který je naplněný lepidlem.
Použití: diplomové práce, studijní skripta, projektové dokumentace.


Výpočet tloušťky hřbetu pro vazbu V2
Tloušťka hřbetu = (počet vnitřních listů x tloušťka papíru) + 2x tloušťka papíru obálky
Např.: 90×0,12 mm (křída 135 g/m2) + 2×0,29 mm (křída 300 g/m2) = 11,38 mm
Výpočty jsou orientační.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář