Jak dlouho žije kočka domácí?

Kolik má kočka životů - 7 nebo 9?

Kočka

U koček se odnepaměti říká, že mají 9 životů. Dodnes ale není přesně objasněno, odkud se tato informace vzala. Jediným vysvětlením by mohlo být, že se kočka dokáže většinou „vylízat“ ze všech svých nemocí a ran.

Ležet a vydělávat. To není sen.
Investujte do kryptoměny!

Jaká je délka života kočky domácí?

Na délku života kočky působí mnoho faktorů, jako je správná životospráva, dostatek pohybu, genetika. V současnosti se přisuzuje kladný význam i kastraci. Pozoruhodným zjištěním zůstává, že za posledních asi 100 let, se věk kočky skoro zdvojnásobil. Zatímco dříve se sotva dožily 10 let, v dnešní době jsou zaznamenány případy, kdy naši kočičí miláčci oslavili i dvacítku. Je to dáno hlavně tím, že lidé chovají kočky více v bytech, než venku, jak tomu bývalo kdysi. Právě venku na kočky číhá řada nebezpečí, jako jsou auta, psi nebo různé nemoci a pasti, což se negativně projevuje na délce jejich života, která je u venkovních koček odhadována na pouhých 5 let.

Nejběžnější délka života u domácí kočky je 12-18 let.
Již od prvního roku svého života je kočka schopna pohlavního rozmnožování. Za zralou a aktivní kočku se považuje do 10. roku života, starou kočkou se stává po 11. roku svého života. Toto stárnutí na své kočce máte šanci zaznamenat v měnícím se chování, především je méně tolerantní vůči stresu, ale i ostatním kočkám zejména těm mladším. Vaše kočka ovšem začíná špatně vidět, ztrácí chuť k jídlu nebo začíná více tloustnout, protože už není schopná rychle trávit veškeré tuky.

Právě v tomto věku jsou kočky náchylné na různá onemocnění, jako je cukrovka, onemocnění ledvin nebo rakovina. Je proto důležité dbát především na pravidelné lékařské prohlídky. Vždyť kočka se za ty roky stane členem vaší rodiny, vašim nejlepším přítelem, kterému chcete zajistit co nejpříjemnější a nejdelší život po vašem boku.

Proč se říká, že má kočka devět životů?

Kočičky jsou nebojácní tvorové. Hrdinně seskočí z okna, stromu nebo se střemhlav pouštějí do různých dobrodružství, jako kdyby se nebály o život. Možná tomu je právě proto, že samy věří, že mají devět životů.
Určitě jste si již všimli, že si vaše kočička klidně sedí na parapetu a nebojí se, že spadne dolů z pátého patra, klidně skočí ze stromu a beze strachu podniká cestu do tajné díry. Kočky jsou odvážní tvorové, kteří snad neznají strach, tedy kromě toho z vody. Proč se ale říká, že mají kočky devět životů? Může nám připadat, že se to říká právě proto, že kočička tolik riskuje, za to však vše zvládne s elegancí, asi právě proto, že má tolik životů v záloze. Zdají se nám pak skoro nesmrtelné.

Existuje spousta pověr a tajemství, které jsou spojeny s kočkami. Kočky jsou jedinečné a působí magicky a tajemně. Už jen to, že je spojujeme s čarodějnicemi a velkou úlohou, kterou zastupovaly ve starověkém Egyptě. I my z nich dnes cítíme něco nadpozemského, nejasného, nedokážeme přesně přečíst jejich charakter a porozumět jim. Jsou vznešenou elegancí a nikdy pro ně nebudeme (i když jim dopřáváme výborné pamlsky) páníčkové jako pro psa, ale spíše přátelé a spolubydlící.

News from the world’s leading cryptocurrency exchange.

Kočky měly ve starověkém Egyptě vysoké postavení. Právě v této době vznikla řada mýtů a některé se zachovaly dodnes. Egypťané přisuzovali kočkám tajemné vlastnosti především díky jejich odolnosti a schopnosti vidět i za šera.
Pokud v egyptské rodině kočka zemřela, jednalo se o velkou ztrátu a hlavní představitel rodiny si na znamení žalu vyholil obočí. Kočky se také po smrti mumifikovaly. Na konci 19. století byla v Egyptě odhalena hrobka, která obsahovala přes 80 000 mumifikovaných koček. Podle mnoha historiků má nejznámější pověra o devíti kočičích životech kořeny právě v Egyptě. Také pověry o černých kočkách sahají svým původem až do egyptského období.

Ale proč se říká, že má kočka zrovna devět životů? Nikdo přesně neví, odkud se pověra o tom, že má kočka 9 životů, vlastně vzala. Egyptská, řecká i čínská kultura považuje číslo devět za magické. Hlavním představitelem devíti životů byl podle egyptské mytologie bůh Atum, který byl dle nauky o Devateru bohů pokládán za praboha a stvořitele ostatních bohů. I jiné kultury věřily, že kočky mají více životů, v konkrétním čísle se ale mnohdy rozcházely. Zatímco v některých španělsky hovořících oblastech věřili, že kočka má 7 životů, podle arabské a turecké mytologie měla kočka životů 6.

Čísla jako je tři, sedm, devět a další jsou už odpradávna čísla, která jsou považována za magická. Číslo devět považovali za magické již staří Řekové, také jedno anglické přísloví říká, že kočka má devět životů. Tři pro hraní, tři se někam zatoulají, a tak zbývají tři. Někdy se uvádí, že má kočka i sedm životů. Číslo je zde spíš symbolem toho, jak se kočka ze všeho lehce vylízá, přitom ostatní živočichové či sám člověk, by něco takového ani nezvládli. Tudíž pokud řekneme, že kočka má devět životů, myslíme spíš na její pružnost a úžasnou schopnost přežití.

Buy & sell Crypto in minutes – Binance.

Join the world’s largest crypto exchange.

Start earning right now.

Ať už věříme pověrám či nikoliv, jisté je, že kočka má ve skutečnosti pouze jeden život, jako každý jiný živý tvor na planetě. Na druhou stranu to zní opravdu magicky, když řekneme, že má kočka 9 životů.

4 Comments

  1. Dobrý den, měla jsem pejska (yorkshirsky ter.) a dožil se mi 18ti let a 2 měsíců. Jmenoval se Brifi a strašně mi chybí.
    Toho roku mi umřeli dva pejsci, jmenovaný Brifi a Bonny (kříženec vlcaka) z útulku 18 let. Oba umřeli na stáří.
    Chybí mi a budou v mých srdcích navždy, co budu živá.
    Hezký den a spoustu radosti s Vašimi miláčky….

  2. Odolnost koček je opravdu úžasná. Měli jsme kočku, která ráda spala na předním kole pod blatníkem otcovy Škodovky MB1000. Nereagovala ani na nastartování auta. Když se auto rozjelo, tak ji předním kolem přejel. Byla placatá jak z pohádek Tom a Jerry. Chodila a nohy měla v jedné rovině. Po týdnu ani náznak po zranění. To stejné se jí stalo 2x. Jednou, asi za rok se nevrátila z vycházky po rajónu, takže kdoví co se jí přihodilo. Možná někde umřela věkem, na kopečku jako indiáni.

Napište komentář