Turecká van kočka

Turecká van (Van Kedisi) je vzácné plemeno kočky domácí. Původem je z jihovýchodního Turecka. Jméno pochází od názvu jezera Van v jehož okolí se plemeno přirozeně vyvinulo. Slovo van rovněž poukazuje na zbarvení srstí, která původně byla kromě hlavy a ocasu celá bílá. Srst je polodlouhá a van mají pevné tělo. Turecká van má pro kočky nezvyklou vlastnost – nebojí se vody a sama ráda o dobře plave.

Plemeno bylo objeveno v roce 1955 v horách na jihovýchodě Turecka v nadmořské výšce okolo 1600 m Laurou Laushingtonovou, která zde získala v tomto roce první dvě koťata. V roce 1969 uznala toto plemeno britská felinologická organizace a v roce 1985 byla uznána i v USA.

Typickým znakem turecké van je bílá polodlouhá srst bez vlnité podsady se skvrnami na hlavě a pod ušima. Ocas je huňatý a rovněž může být tmavě zabarvený. Je středně velká s malými zakulacenými tlapkami. Hlava je krátká a klínovitá s dlouhým nosem a velkými blízko k sobě postavenámi chlupatými ušima.

Původně byly turecké van bílé s červenou kresbou se stejným odstínem na hlavě a ocasu. Toto původní zbarvení se požaduje na výstavách ve Velké Británii, v ostatních zemích jsou povoleny i kombinace bílé srsti černými, modrými nebo želvovinovými odznaky. Oči mohou být modré, jantarové nebo různobarevné (každé oko jiné).

 

Povaha: Tyto kočky jsou temperamentní a inteligentní , které si v domácnosti zpravidla vyvolí jednoho člověka.
Péče: Vyžadují minimálně třikrát týdně česání k zamezení plstnatění srsti – v období línání i častěji.
Charakteristika: Hmotnost: samec až 7 kg, samice 5-6 kg
Srst: polodlouhá, bez podsady
Země původu: Turecko
Klasifikace / rozdělení: říše: živočichové   >   kmen: strunatci   >   podkmen: obratlovci   >
třída: savci   >   řád: šelmy   >   čeleď: kočkovití

Zdroj: Wikipedia

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář