Ukrajinský levkoy kočka

Ukrajinský levkoy je plemeno kočky domácí s velmi originálním vzhledem: je bezsrsté a se zahnutýma ušima. Plemeno není zatím uznáváno žádnou mezinárodní chovatelskou organizací, pouze ukrajinskými a ruskými chovatelskými kluby.

Plemeno bylo vyšlechtěno na Ukrajině mezi roky 2000 až 2011. Jedná se o křížence několika plemen, přičemž dominantní roli sehráli donský sphynx a skotská klapouchá kočka. Po donském sphynxovi nese urajinský levkoy gen pro bezsrstost, po skotské klapouché kočce zase gen pro klapouchost (sklopení uší směrem dopředu). Při křížení byly použity i orientální krátkosrsté kočky a běžné domácí kočky. V roce 2005 bylo plemeno uznáno ukrajinskými chovatelskými kluby, v roce 2010 se pak přidaly i chovatelské kluby ruské.

Jedná se o středně velké plemeno kočky domácí. Tělo má poměrně dlouhé a svalnaté a štíhlé, které tvoří úhlovou siluetu. Ukrajinský levkoy má holou kůži bez srsti, která je měkká a teplá, není příliš flexibilní a vrásčitá. Do specifických vlastností patří zahnuté uši, ale mohou mít také normální tvar (viz sekce Genetika a zdraví). Oči jsou mandlového tvaru. U koček, tohoto plemene je jasně viditelný pohlavní dimorfismus, kdy jsou samci větší než samice.

Povaha: Tyto kočky jsou velmi přátelské a aktivní.
Péče: Přibližně 1x za 14 dní musíte koupat, aby se umyl jeho pot.
Charakteristika: Zatím neuznané plemeno žádnou mezinárodní chovatelskou organizací.
Srst: bezsrsté plemeno
Země původu: Ukrajina
Klasifikace / rozdělení: říše: živočichové   >   kmen: strunatci   >   podkmen: obratlovci   >
třída: savci   >   řád: šelmy   >   čeleď: kočkovití

Zdravotní problémy a genetika

Jelikož gen pro klapouchost je stejný, jaký nesou skotské klapouché kočky, týkají se i tohoto plemene zdravotní problémy spojené s tímto genem. Homozygotní kočky často trpí závažnými zdravotními problémy včetně deformace kostí a těžkými a bolestivými formami osteoartritidy. Proto se stejně jako u skotských klapuchých koček i u tohoto plemene páří vždy pouze klapouchý jedinec (heterozygot) a jedinec s rovnýma ušima. Zhruba polovina koťat pak nese gen pro klapouchost (heterozygoti), druhá polovina bude mít rovné uši. Gen pro bezsrstost není spojen s žádnými zdravotními problémy. Zcela bezsrstá koťata však vyžadují zvláštní pěči, neboť bývají slabší než ostatní.

Zdroj: Wikipedia

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář