Co je CMYK, RGB, Pantone a další – online převod barev

Proč se musí tisknout v profilu CMYK a ne v RGB? Taková otázka zazněla od zákazníka, který se divil, že jeho tiskovina vypadá jinak, než na monitoru. Pro objasnění si povíme o různých barevných prostorech, se kterými se setkáváme každý den.

Připojte se k největší kryptoburze na světě.

RGB

Nejenom monitor a televize, ale i váš telefon či fotoaparát se skládají ze tří základních barev: Red (červená), Green (zelená) a Blue (modrá). Dohromady tvoří RGB spektrum a jejich spojením se vytvoří unikátní barva 1 pixelu (bodu) na vaší obrazovce. Tím dokáže vytvořit až 16,7 milionů různých odstínů.

Model RGB je způsob míchání barev, které vyzařují a svítí. Opakem je barevný prostor CMYK, u kterého se barvy odráží od povrchu. Barevný prostor RGB má větší rozsah než CMYK. Proto nejsou na CMYKové tiskárně v takové kvalitě, jako je vidíte na monitoru. RGB barvy nelze tisknout, takže když pošlete na vaší stolní tiskárnu obrázek v RGB, tiskárna jej automaticky převede do CMYKu.

Povšimněte si, že složením všech tří barev vznikne bílá.


CMYK

Většina tiskovin používá barevný prostor CMYK, který se skládají ze 3 základních barev CMY: Cyan (azurová), Magenta (purpurová), Yellow (žlutá) a potom i doplňkové čtvrté barvy Key (černá – black). Složením tří základních barev CMY vznikne černá, nebo spíše velmi tmavě hnědošedá. Proto se používá 4 barva černá jako doplňková.

CMYK se používá v tiskových technologiích např. v digitálním a ofsetovém tisku, knihtisku, hlubotisku.

Nákup a prodej kryptoměny během několika minut!

Barvy CMYK nedosahují takových odstínových variací jako RGB, a díky tomu se nám mohou zdát vytisknuté obrazy méně syté či pobledlé, oproti zobrazení na monitoru. Grafici proto využívají zkalibrovaný monitor na režim CMYK a tiskové data připravují také ve CMYKu. Díky tomu vidí reálný výsledek už na svém monitoru (někteří grafici zkalibrovaný monitor nepoužívají ale díky praxi to už mají v oku). Důvodem je, že RGB pracuje na principu vyzařování světla, to způsobuje viditelné rozdíly mezi barvami, zobrazenými na monitoru a vytištěnými barvami už na papíře.

Doporučuji: při přípravě tiskových dat, nikdy nepoužívejte barevný režim RGB, aby jste ve finále nebyli zklamáni.

Složením všech tří barev vznikne černá (nebo spíše tmavě hnědošedá).


PANTONE

Přímé barvy Pantone se používají v profesionálním tisku od roku 1963, a jsou celosvětově uznávaným barevným standardem a také nejvíce rozšířené. Používají se všude tam, kde není možné namíchat odstín pomocí CMYK. Použití Pantone barev lze dosáhnout speciálních efektů (např. metalické barvy, zlaté, stříbrné, reflexní atd.).

Jaké jsou jejich hlavní výhody a proč jsou široce využívány?

Každýkonkrétní odstín Pantone má přesně danou recepturu a opakovatelně dosažitelnýodstín (ať už je barva použita kýmkoliv a kdekoliv ve světě). Také se jedná o atraktivní barevné odstíny, které jsou pochopitelně nedosažitelné soutiskem běžnych výtažkových barev CMYK.
Systém barev Pantone je založen na šestnácti základních barvách, a každá je vyrobena smícháním uvedených základních barev v různych procentních poměrech. Proces míchání složek je velmi přesnýa dávkování je řízeno počítačem. Kompletní systém barev PANTONE (označovanýjako PMS – Pantone Matching System) se skládá z několika knihoven přímych barev.

Join the world’s largest crypto exchange – Binance!

Pantone vzorník se dělí na tři základní druhy:
  • Coated – C (natíraný, křídové papíry) zobrazuje barvy na natíraných papírech, např. Pantone 175 C.
  • Uncoated – U (nenatíraný, ofsetové papíry) zobrazuje barvy na nenatíraných papírech, např. Pantone 175 U.
  • Matt – M (matný, ofsetové papíry) zobrazuje barvy na matných natíraných papírech, např. Pantone 175 M.
Základní vzorníky
  • Pantone Solid (Coated/Uncoated)

Nejznámější a nejrozšířenější jsou vějířky, které jsou dodávány v sadě vytištěné na natíraných a nenatíraných papírech a slouží co by nejrychlejší referenční vzorek při aplikaci přímé barvy v praxi. Tyto vzorníky jsou označeny jako Pantone Formula Guide Solid. Pro snadnou komunikaci barev s dodavateli jsou určeny Pantone Solid Chips, což jsou fyzicky šanony s volnými listy s perforovanými, snadno oddělitelnými barevnými políčky (sestavou barev odpovídají vějířovitým vzorníkům).

Srovnávací vzorníky
  • Pantone Color Bridge (Coated/Uncoated)

Ukazuje doporučený převod mezi prostorem CMYK a barvami Pantone. Vzorníky mají vedle sebe vytištěny přímou barvu a její nejbližší CMYK ekvivalent. Jedná se o užitečné srovnání, kdy je možné nahradit Pantone barvu soutiskem CMYK. Odchylky v některých případech jsou ale velké a je důležité si položit otázku, jestli je v přijatelných mezích.
Vzorník Pantone CMYK Guide Set, už obsahuje jen výběr z barev Pantone, a to ty odstíny, které jsou v gamutu ofsetu, a je tedy možné je věrně vytisknout soutiskem CMYK.

Speciální vzorníky

Kromě těchto asi nejznámějších je k dispozici i celá řada dalších speciálních vzorníků, přizpůsobených potřebám designérů a výroby v různých oborech, jedná se například o:

  • Pantone Metallic (Coated) – metalické odstíny barev
  • Pantone Pastels & Neons (Coated/Uncoated)
  • Pantone FHI (Fashion Home Interors) – používané v oděvním bytovém průmyslu
  • Pantone Color Guide – papírový textilní vzorník
  • Pantone Coron Passport – vzorník barev na 100% bavlně

Všechny vzorníky mají sériové číslo, které umožní aktivovat Pantone Color Manager pro správu barevných knihoven v digitální podobě.


RAL

Vzorníky barev RAL jsou celosvětově uznávaný standard a používají se hlavně v průmyslové výrobě interiérových či exteriérových nátěrových hmot. Odstíny RAL jsou standardizované a univerzální. Zákazník své požadavky na tónování vyřeší všude, kde se barvy míchají.

Použití jednotlivých vzorníků, např:

  • RAL Classic – v průmyslové výrobě (stavebnictví, strojírenství – např. ocelové konstrukce, výroba nábytku apod.)
  • RAL DESIGN – je určený především pro přesný výběr barevného odstínu při návrhu interiérů
  • RAL EFFECT – pro průmysl a design produktů (obsahuje i metalické odstíny)
  • CMYK RAL – v polygrafickém průmyslu

Invest in cryptocurrency!

V oblasti polygrafických technologií (tisku), nás bude zajímat CMYK RAL. Převod RAL barev do barvotisku CMYK, dělá velké problémy. Proto převodník CMYK RAL ukazuje podání RAL barev ve standardním barvotisku. Každý barevný odstín je pro optimální určování barvy, opatřen středovým průzorem (dírkou) a zároveň číselným označením převáděné RAL barvy. Ze vzorníku je odstraněno 15 metalických barev, které z principu nelze v CMYK prostoru realizovat.


Online převod barev CMYK, Pantone, RAL, HSV, RGB, HEX

Určitě jste někdy hledali na internetu vzorníky barev a občas s neblahým úspěchem. Našel jsem proto pár odkazů, kde si můžete převádět barvy online.

Jen malé upozornění: při realizaci tiskovin se raději obraťte na klasické papírové vzorníky. Každý monitor/display se zobrazuje jinak a výsledná tiskovina bude mít určitě jiný odstín barvy, než původně zamýšlíte.

Pantone do CMYK, RGB, HEX/HTML

www.pantone.com
www.codebeautify.org

CMYK do Pantone, RGB, HEX/HTM

www.ginifab.com
www.codebeautify.org
www.kmhpromo.com

CMYK do HSV

www.codebeautify.org

HSV do CMYK

www.codebeautify.org

RAL do CMYK, RGB, HEX/HTML

www.rgb.to

RGB do CMYK

www.rapidtables.com
www.e-paint.co.uk
www.codebeautify.org

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář