Ragdoll kočka

Ragdoll patří mezi relativně mladá plemena. Zrodilo se v 60. letech 20. století v Kalifornii, kde bylo vyšlechtěno chovatelkou Ann Baker,ktera pro chov plemene využila bílou angoru – kočku jmenem Josephina a kocoura vzhledově připomínajícího plemeno birma.

Ragdoll je druhá největší rasa koček na světě, hned po mainské mývalí kočce. Patří mezi polodlouhosrsté kočky a velikostně se řadí mezi středně velká plemena. Tělo těchto koček má působit mohutným dojmem

Povaha: Přítulná, komunikativní kočka
Péče: Vhodné je srst občas vykartáčovat.
Charakteristika: Hmotnost: samec 7 – 10 kg, samice 4 – 7 kg
Srst: polodlouhosrsté
Délka u kocourů může dosahovat až jednoho metru.
Země původu: Spojené státy americké
Klasifikace / rozdělení: říše: živočichové   >   kmen: strunatci   >   podkmen: obratlovci   >
třída: savci   >   řád: šelmy   >   čeleď: kočkovití

Ragdoll jsou velmi přátelské k lidem, rády se mazlí, jsou extrémně přítulné, hravé, společenské a zvědavé. Vycházejí dobře i s ostatními kočkami. Špatně snáší samotu, raději si pořiďte více koček. Říká se, že se podobají psům (hlídají si své majitele, snadno se naučí chodit na procházky v postrojku a s oblibou nosí své kočičí hračky – dokáže aportovat). Jsou velice důvěřivé, dokonce i k cizím a díky tomu je možné využívat je při felinoterapii (podobně jako canisterapie patří felinoterapie mezi zooterapie, resp. zoorehabilitace. Jedná se o podpůrnou léčbu somatických i psychických poruch či aktivizační metodu.).

Kočka je velká, svalnatá, se silnými kostmi a plným hrudníkem. Nejdelší srst jí nárůstá na krku, na hlavě naopak nejkratší. Jejich srst je velmi hustá, hedvábně jemná a nemá sklony k plstnatění. Koťata jsou většinou po narození celá čistě bílá, ale už po několika týdnech se začnou zbarvovat. Zbarvování srsti končí až ve 4 letech, kdy je ukončen i jejich tělesný vývin.
Hlava je klínovitá s pevnou, silnou bradou. Velké a oválné oči by měly být modře zbarvené (čím jsou tmavší, tím lépe) a středně velké uši, posazené dále od sebe, jsou mírně zaoblené, nikoli do špičky. Nos je mírně prohnutý. Krk je obvykle krátký a tlustý a spolu s dlouhými chlupy plynule navazuje na hruď. Přední nohy jsou o něco kratší než zadní, zadní část mírně vystupuje nahoru. Velké tlapy mají kulatý tvar, mezi prsty vyrůstají chomáčky chloupků. Tyto kočky mají středně dlouhý a huňatý ocas.

Ragdoll jsou uznané ve třech typech (mitted, colorpoint a bicolor) a šesti základních barvách srsti (red, creme, seal, chocolate, blue, lilac). Jsou přípustné i varianty želvovinové (tortie) a s kresbou (tabby).
Kočky typu colorpoint musí mít nohy, uši, ocas i masku sladěné s trupem. Nos a polštářky na tlapkách mají tmavé, zatímco náprsenka, bříško a hruď jsou světlejšího odstínu. Nesmí mít nikde bílou barvu.
Mitted je podobný colorpointu, ale na nohách má bílé punčošky (bez tmavých fleků). Od ocasu až k bradě vede bílý pruh a polštářky na tlapách jsou růžové.
Ragdoll typu bicolor mají záda, uši, ocas a masku tmavě zbarvenou. Okolo nosu by měla být bílá skvrna ve tvaru obráceného písmene V.

Zdroj: Wikipedia

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář