Co je spadávka a ořezové značky

Pokud si připravujete dokument pro tisk svépomocí, potřebujete k tomu množství tiskových značek. Tyto značky pomohou tiskárně určit, kde oříznout papír, napasovat jednotlivé výtažky barev, změřit film pro správnou kalibraci a denzitu bodů a atd.

 

Málokdo ví, že při výrobě tiskovin (polygrafických produktů), jsou důležité tři pracovní procesy:
  • Prepress – předtisková příprava dat
  • Press – tisknutí dat
  • Postpress – dokončovací úpravy (finalizace)

 

Abyste všechno úspěšně zvládli, měli byste vědět pár základních věcí. Jsou to jednoduché věci, aby vaše výsledná tiskoviny byla taková, jakou jí chcete ve mít.
  • Barevná škála (1)
  • Hrubý formát (2), čistý formát – ořez (3)
  • Spadávka (4)
  • Pasovací značky (5), ořezové značky (6) a jejich odsazení

 

Barevná škála (1)

Obsahuje základní barvy, které pomáhají tiskaři přesně určit sytost jednotlivých barev při tisku. Jedná se o kontrolní škálu barevnosti.

 

Hrubý formát (2)

Jedná se o formát (velikost) tiskoviny před ořezáním (tato část bude odstraněná po oříznutí).

 

Čistý formát, ořez (3)

Tento rozměr je výsledek, který požadujeme. Tiskárná ořízne přebytečné části (hrubý formát) a získá konečnou podobu tiskoviny.

 

Spadávka (nebo také tisk na spad) (4)

Spad je oblast, která přesahuje za čistý formát. Spadávku nastavujte minimálně 3-5 mm od okraje čistého formátu z každé strany. Spadávku je nutné používat pro všechny tiskoviny, kde se vyskytuje tisk (barva) až do kraje dokumentu.
Co je podstatou spadávky? V dnešní době jsou tiskárny na vysoké úrovni. Přesto se může stát, že se ořez mírně posune od plánovaného a dokument by měl na okraji úzký proužek nepotištěné plochy (pokud by tiskovina obsahovala barevnou grafiku až do kraje). Tomu právě zamezuje spadávka. Předejdete i zklamání z finálního produktu a nepříjemnostem s tím spojeným, kdo udělal chybu.

 

Pasovací značky (5)

K čemu jsou dobré pasovací značky? Slouží k přesnému napasování jednotlivých tiskových desek barev při tisku (např. ofset, knihtisk, flexotisk, hlubotisk i sítotisk). Každá barva má sólovou desku, takže díky pasovacím značkám tiskař přesně ví, jak přesně položit další desky na sebe. Pokud umísťujete pasovací značky manuálně, nastavte jim plnou černou (C100, M100, Y100, K100), aby se vytiskli při každé barvě.

 

Ořezové značky (6)

To jsou postranní čáry umístěné v rozích (vertikální a horizontální), které ukazují tiskárně hranice výsledného formátu a musejí se oříznout. Jsou umístěné mimo čístý formát ale v rámci hrubého formátu.

 

 

Hrubý formát (2) – dokument s tiskovými značkami a spadávkou (4)

 

Čistý formát, ořez (3) – výsledný dokument po ořezu

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář